• Yorktown’s Anna Macon Corcoran, Herndon’s Gillian Bushee and McLean’s Thais Rolly all came away from the Virginia state meet’s 6A classification with titles in the 800 meters (2:14.22), 1600 meters (4:54.92) and 3200 meters (10:26.36) respectively. West Springfield completed the local distance sweep by winning the 4×800 relay in 9:16.16 with a team of Lexi Stein, Kenza Elakari, Chloe Miller and Aidan MacGrath.
  • The Spartan boys matched the feat in their sixth straight title, fielding a team of Kyle LaJoye, Nasir Banks, Sean Cochran and John O’Donnell to run a meet record 7:44.42. O’Donnell won the open 800 in 1:52.14. McLean’s Xavier Jemison was second in the 1600 meters in 4:15.93 and Oakton’s Elham Huq was third in the 3200 meters in 9:20.03.
  • In 5A, Stone Bridge had individual winners in the girls’ 800 meters, Lydia Wallis (2:15.04) and boys’ 1600 meters, Alexander Ryan (4:21.84). Ryan joined Connor McMichael, Mitchell Palmer and
    Matthew Ryan to ruun 8:20.71 for eighth place in the 4×800.
  • Independence’s Nithin Rudraraju was 11th in the 800 meters in 2:00.91, while Woodgrove’s Layna Capritta was third in the 1600 meters in 5:11.3. In the 3200 meters, Riverside’s Sarah Floyd was sixth in 11:36.0 and Potomac Falls’ Hudson Barth was 11th in 9:56.16.
  • Loudoun Valley’s Ava Gordon won the 4A 3200 meters in 10:17.46, third in the 1600 in 4:58.84 and ran a leg of the Vikings’ runner-up 4×800 with Eryn Lackey, Ella Peterson and Scarlet Fetterolf, hitting 9:35.39. The Viking boys were also second in the 4×800 in 7:53.98, fielding a team of Jake Rimmel, Aidan Soto, Luke Blair and Justin Park. Rimmel was fourth in the open 800 meters in 1:55.46. Loudoun County’s Ethan Stansbury was second in the 1600 meters in 4:18.39, Lightridge’s Sophie Gross was third in the 800 meters in 2:15.81, and Valley’s Ty Blair was eighth in the 3200 meters in 9:29.11.
  • Merdian’s girls made an efficient trip to the 3A championships, with a runner-up finish in the 4×800 in 9:45.07. Grace Crum, Lauren Mellon, Molly Moore and Alexis Niemi ran on the team. In addition, Crum finished third in the open 800 meters in 2:20.00, Moore was seventh in the 3200 meters in 11:59.56 and Mellon was ninth in the 1600 in 5:26.77. Emil Morin as 18th in the boys’ 1600 in 4:53.93 and Eli Wildman was 20th in the 3200 in 10:46.85. Wildman joined Jackson Funk, Lucas Hollinger and Henry Hladky to run 8:57.92 for 15th in the 4×800.
  • Oakton and American University alumna Keira D’Amato won the US 6k championships in Canton, Ohio.
0 Comments

Blake senior Ella Zeigler swept the distance races at the Maryland 4A state track championships, running 2:5.42 for 800 meters, 5:04.31 for 1600 meters and 10:59.06 for 3200 meters.  Walter Johnson was third in the 4×800 in 9:33.43.

Northwood’s Lamar Wilson led local boys with a runner-up finish in the 800 meters (1:56.67) and a third place finish in the 1600 meters (4:19.45), while Blair’s Edward Lyness (9:26.70) was third in the 3200 meters.  Walter Johnson was second in the 4×800 in 8:05.46.

In 3A, Oxon Hill’s Genelle Stephens was eighth in the 800 meters (2:25.27) and was on the team’s third place 4×800 relay (9:42.64).

Mcgruder’s Colin Abrams was third in the 800 meters (1:54.81), Springbrook’s Sofiane Compaorg was eigth in the 1600 meters (4:23.77) and Springbrook’s 4×800 team ran 8:02.98 for third.

Poolesville’s Daisy Dastrup led local 2A finishers in the 1600 (ninth in 5:27.21) and 3200 meters (fourth in 11:37.59), and a leg 4×800, which finished sixth in 10:21.16. Poolesville’s Sean Groeninger ran 2:04.90 for ninth in the 800s meters, Dylan Derewonko ran 4:33.23 for seventh in the 1600 meters, Aaron Longbrake ran 9:51.18 for fourth in the 3200 meters and the Falcons’ 4×800 team ran 8:37.40 for fifth.

In 1A, Crossland’s Brenda DerSanchez was 14th in the 800 meters in 2:43.32, 15th in the 1600 meters in 6:53.73, and Crossland was 14th in the 4×800 in 13:09.73. Crossland’s Abraham Eason was 13th in the 800 meters in 2:07.93, 10th in the 1600 meters in 4:53.28 and 13th in the 3200 meters in 11:12.66.

At the D.C. state meet, St. Johns’ Meredith Gotzman won the 1600 (5:03.93) and 3200 meters 10:55.72, while Georgetown Visitation’s Helen Bonner ran 2:21.40 to win the 800 meters. Visitation took the 4×800 title in 9:34.82. St. Johns’  Austin Rios-Colon won the 800 meters in 1:56.89, St. Albans took titles in the 1600 meters (William Strong in 4:28.01) and 3200 meters (Sebi Hume in 9:41.25), while St. John’s won the 4×800 in 8:07.96.

Virginians will race their state meets this weekend.

 

0 Comments
  • Heritage alumna Weini Kelati ran a world championship standard in the 10,000 meters at Sound Running’s Track Meet in Orange County, Calif. last weekend. Her 31:11.11 met the 31:25.00 qualifying time.
  • Local distance runners scored some wins at collegiate track champhionships (and one likely would have won, if not for her teammate):

Atlantic 10 (Division I)
1,500m
1. Ryan Fowkes George Washington 3:55.33

3k steeplechase
1. Logan Broedner George Washington 9:08.53

1.Kathryn Nohilly George Washington 10:33.01
2.Margaret Coogan  George Washington 10:33.89

5,000m
1. Jack Ikenberry George Mason 14:08.79

Coast to Coast (Division III)
800m
1.Daniel Ferrante Christopher Newport (Fairfax Christian) 1:53.65

1.Heather Delaplaine Salisbury (Damascus) 2:19.86

1,500m
1.Daniel Ferrante Christopher Newport (Fairfax Christian) 3:52.47

1.Logan Funk Christopher Newport (Meridian/George Mason HS) 4:42.81

Centennial (Division III)
10k
1.Gavin McElhennon Johns Hopkins (Gonzaga) 30:28.89

1.Katie Hirsche Haverford (Burke) 37:45.01

University Athletic Association (Division III)
10k
1.Cullen Capuano Washington (Gonzaga) 32:10.66

 

 

 

0 Comments

After an odd mixture of make-up cross country seasons in the spring – somewhat recognizable in Virginia, an empty-tasting few weeks in Maryland, and nothing in Washington, D.C. – the sport resumed its normal fall schedule in 2021. Local teams took home state titles in Maryland (Poolesville boys and Walter Johnson girls), Virginia (Oakton boys and Loudoun Valley girls) and, of course, D.C. (St. John’s). Owen McArdle, Thaïs Rolly and Ava Gordon all made the national Eastbay Cross Country Championships.

The RunWashington coaches panel recently met and decided the post-season honorees: the All-RunWashington team, which includes the top 10 boys and girls in our coverage area, and seven  more runners each in D.C., Maryland and Virginia runners. Our coverage area includes Washington, D.C.; Loudoun, Prince William, Fairfax and Arlington counties (and all independent cities therein); and Montgomery and Prince George’s counties in Maryland.

Panelists included Gonzaga’s John Ausema, Georgetown Visitation’s Kevin Hughes, St. Albans and National Cathedral’s Jim Ehrenhaft, West Springfield’s Chris Pellegrini and Winston Churchill’s Scott Silverstein. This could not have been done without their input, along with input from countless other coaches, photographs lent by Ed Lull, Craig Amoss and Susie Shaffer and the databases maintained by Milesplit and Athletic.net and all of the race timers who chart the sport’s results.

You can see the regional teams here:

You can see this season’s cross country coverage here and view photos from those races here.

Read More

0 Comments

RunWashington’s coaches panel reviewed the 2021 season and picked the seven girls and seven boys for the All-RunWashington Virginia team.

Our coverage area includes Washington, D.C.; Loudoun, Prince William, Fairfax and Arlington counties (and all independent cities therein).

You can see the regional teams here:

You can see this season’s cross country coverage here and view photos from those races here.

Read More

0 Comments

RunWashington’s coaches panel reviewed the 2021 season and picked the seven girls and seven boys for the All-RunWashington D.C. team.

You can see the regional teams here:

You can see this season’s cross country coverage here and view photos from those races here.

Read More

0 Comments

RunWashington’s coaches panel reviewed the 2021 season and picked the seven girls and seven boys for the All-RunWashington Maryland team. Our coverage area includes Montgomery and Prince George’s counties.

You can see the regional teams here:

You can see this season’s cross country coverage here and view photos from those races here.

Read More

0 Comments

Running Shorts

  • A slew of runners with local connections will race in the NCAA Division I and III Cross Country Championships this weekend.
    • Georgetown’s men and women, including West Springfield alumna Keira Bothwell, will race the Division I championships Nov. 20 in Tallahassee, along with George Mason’s Annabelle Eastman. The field will also include:
      • Patriot alumna Rachel McArthur, running for Colorado
      • John Champe alumna Bethany Graham, running for Furman
      • Washington Latin alumnus Luke Tewalt, running for Wake Forest
      • George Marshall alumna Heather Holt, running for N.C. State
      • James Madison alumna Rachel Shoemaker, running for Rice
    • Catholic will have two individual qualifiers in John O’Rourke and Paige Wilderotter at the Division III race in Louisville. The field will also include:
      • Brentsville alumni Sam Llaneza and Sarah James, both running for Lynchburg
      • Gonzaga alumni Gavin McElhennon (Johns Hopkins) and Cullen Capuano (Washington University)
      • Bethesda-Chevy Chase alumnus Josh Fry, running for Colorado College
      • Stone Ridge alumna Genevieve DiBari, running for Pomona
      • Northwood alumnus Tim Boyce, running for St. Lawrence
      • Meridian alumna Logan Funk, running for Christopher Newport
      • Chantilly alumnus Tyler Amos, running for Johns Hopkins
      • Washington Latin alumnus Oliver Spiva, running for Amherst
      • Quince Orchard alumna Elizabeth Cassell, running for Dickinson
      • Briar Woods alumnus Aidan Nathan, running for Case Western
      • Georgetown Day School alumna Ilana Zeilinger, running for Bates
  • As winners of the Stone Mill 50 Mile Saturday in Montgomery County, Nicolas Crozier and Kristen Kelman won RRCA Ultrarunning titles for 2021.
  • The lottery for the 2022 Credit Union Cherry Blossom Ten Mile Run will be open Jan. 3- Jan. 16.
0 Comments

Heavy rain in late October forced a postponement for the Montgomery County Championships, and put coaches in a bind. How should they approach a race for bragging rights, when the regional meets, which would hold their fate for the state meet, loomed three days later?

For Gildon Kirk, in his first year coaching cross country at Bethesda-Chevy Chase, he saw it as a learning opportunity for his star sophomore Varri Higgins.

“Last year during the track season, she didn’t have much competition until the post-season, and that showed when she had to race the faster girls in the state,” Kirk said. “We looked at every race as an opportunity to get some more experience and get a feel for how to compete.”

Read More

0 Comments
×

Subscribe to our mailing list